خانه » دیگر مطالب » منشاء رنگ لباس تیم‌های ورزشی

منشاء رنگ لباس تیم‌های ورزشی

 منشاء رنگ لباس تیم‌های فوتبال+ عکس

تیم‌های ملی فوتبال در زمین چمن با رنگ لباس‌هایشان از یکدیگر متمایز می‌شوند و علاوه بر این به مرور زمان رنگ لباس هر تیم جزو مشخصات شناسایی آن تیم به حساب آمده و بخشی از هویت تیم را تشکیل می‌دهد. البته گاهی هم خرافات برای رسیدن به خوش شانسی در تعیین این رنگ‌ها نقش مهمی داشته است.
رنگ پیراهن ورزشی بسیاری از تیم های فوتبال دنیا برگرفته از رنگ پرچم ملی آنهاست و از این طریق به کشور خود ادای احترام می‌کنند ولی برخی کشورها نیز رنگ‌هایی را برای لباس تیم ملی خود انتخاب می‌کنند که ارتباطی به رنگ پرچم کشورشان ندارد.
تیم ملی هلند
هلند جزو آن دسته از تیم‌های فوتبال دنیا به شمار می‌رود که رنگ پیراهن فوتبالیست‌ها با رنگ پرچم کشور هلند یکسان نبوده و فلسفه دیگری دارد. رنگ پرچم هلند قرمز، سفید و آبی است ولی تیم فوتبال این کشور در دنیا به دلیل انتخاب رنگ نارنجی برای لباس بازیکنان به “لاله های نارنجی” معروف شده است. این رنگ برای هلندی‌ها رنگی ملی – تاریخی محسوب می‌شود.

در حقیقت، رنگ نارنجی تیم ملی فوتبال هلند برای ادای احترام به خانواده سلطنتی «اورانیه- ناسو» انتخاب شده است. خاندان “اورانیه- ناسو” از حدود 200 سال قبل بر هلند سلطنت می‌کردند. کلمه “اورانیه” در زبان هلندی به معنای نارنجی است. از این رو، هلندی‌ها برای احترام به این خاندان، رنگ لباس تیم ملی فوتبال خود را نارنجی انتخاب کرده‌اند.
تیم ملی غنا
تیم فوتبال غنا نیز از دیگر تیم‌های فوتبالی است که رنگ پیراهن ورزشی آنها تقارنی با رنگ پرچم کشورشان ندارد. رنگ لباس‌های معمولی تیم غنا تماما سفید بوده و در کناره‌های آن از رنگ مشکی استفاده می‌شود.

این در حالی است که پرچم کشور غنا به رنگ‌های قرمز، زرد و سبز است. طی سال‌های 1950 تا 1989، فوتبالیست‌های غنایی از لباس‌های سرتاسر سفید استفاده می‌کردند ولی بین 1990 تا 2006، رنگ لباس تیم غنا به پیروی از سه رنگ پرچم کشورشان به رنگ قرمز، زرد و سبز تغییر یافت. تیم فوتبال غنا در دنیا به نماد “پیوستگی” مشهور است و به دلیل ستاره‌های روی پرچمشان به “ستاره های سیاه” مشهور شده‌اند.
تیم ملی ایتالیا
ایتالیا نیز از دیگر کشورهایی است که رنگ لباس تیم‌های ورزشی آن با رنگ پرچم کشورش متفاوت است. رنگ پرچم کشور ایتالیا سبز، سفید و قرمز است ولی تیم فوتبال این کشور در بازی‌های خود غالبا از لباس‌هایی به رنگ آبی استفاده می‌کند که ریشه در تاریخ این کشور دارد.

ایتالیا در دنیا به دلیل لباس آبی رنگ که در میادین ورزشی از جمله فوتبال دارند به “آتزوری” یا همان “لاجوردی پوشان” مشهورند که در واقع، نشانی از هویت این تیم را تشکیل می‌دهد. تاریخ ایتالیا نشان می‌دهد که رنگ آبی لباس تیم فوتبال این کشور، به رنگ یکی از خانواده‌ها و خاندان‌های سلطنتی ایتالیا برمی‌گردد و تا سال‌ها نیز به عنوان رنگ پرچم این کشور بوده است. ولی بعد از شروع  جنگ جهانی دوم، حکومت ایتالیا از پادشاهی به جمهوری تغییر کرد و به دنبال آن رنگ پرچم این کشور از آبی به سبز، سفید و قرمز تغییر یافت.
ملی‌پوشان ژاپن
ژاپنی‌ها تا پیش از سال 1990 میلادی، رنگ سفید و قرمز و هماهنگ با رنگ پرچم ملی این کشور را برای لباس تیم ملی فوتبال خودشان انتخاب کرده بودند ولی پس از آن و به دنبال برخی باورهای خرافه‌ای، رنگ لباس‌شان را به آبی تغییر دادند و رئیس فدراسیون فوتبال ژاپن بر این باور بود که رنگ آبی برای این تیم خوش شانسی به همراه می‌آورد.

پس از تغییر رنگ لباس ملی، این تیم نتایج قابل قبولی نیز در مسابقات و رقابتهای ملی و بین‌المللی کسب کرد. در حال حاضر و در منطقه آسیا، این تیم به عنوان یکی از تیم‌های قدرتمند شناخته می‌شود. لگوی زرد رنگی هم که روی لباس تیم فوتبال ژاپن به چشم می‌خورد، در سنت این کشور نماد بازی دوستانه و رنگ آبی که دور تا دور آن را فرا گرفته نشان از دوران جوانی است.

برچسب :